Dawno, dawno temu, w latach 70- tych, na rozległym poligonie wojskowym położonym na obrzeżach pięknego Szczecina, zaczęły wyrastać, jak grzyby po deszczu, wielkie wieżowce. Pomiędzy nimi, na ciekawie ukształtowanym terenie, zbudowano przedszkole i żłobek w jednym przestronnym budynku. W roku 1977 otworzono podwoje największej placówki w Szczecinie. Nadano mu imię 60 Rocznicy Socjalistycznej Rewolucji Październikowej i opatrzono numerem 6. A wszystko to za sprawą Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.

15 października przekroczyli bramy placówki pracownicy pedagogiczni i obsługi, którzy pracowicie spędzali czas przygotowując sale, szatnie, korytarze i kuchnię na przyjęcie dzieci . Z zapałem malowali, sprzątali sale, szyli firany, kupowali i ustawiali meble, zabawki, książki oraz dekorowali pomieszczenia.

I tak 3 listopada 1977 roku pierwsze dzieci mogły podziwiać nowiutkie Przedszkole i Żłobek. Jednym wejściem wchodziły przedszkolaki, a drugim wjeżdżały maluchy ze żłobka. Dzieci było tak dużo, że powstało 5 oddziałów przedszkolnych i 4 oddziały żłobkowe, a to za sprawą kwitnącego wokół osiedla, szczęśliwych, młodych małżeństw, głównie pracowników stoczni i przerw w dostawie prądu.

Częścią przedszkolną zarządzała w tym czasie, Pani Danuta Pogorzelec, niedługo po niej, kierownictwo placówki objęła Pani Bogumiła Żmińczuk. Obydwie Panie , przez 25 lat, dzielnie wspierała jako wicedyrektor, Pani Jadwiga Zdunowska. W grudniu 2001 roku Pani Bogumiła Żmińczuk przeszła na zasłużoną emeryturę, zostawiając placówkę pod opieką p.o. dyrektora Pani Jadwigi Zdunowskiej.

W lipcu 2002r. stanowisko dyrektora przedszkola objęła przedsiębiorcza i pełna pomysłów Pani Lena Tomaszewska, która swoją energią zmotywowała całą kadrę przedszkolną do wytężonej pracy.

Dopóki placówka podlegała Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego, wszelkie sprawy załatwiane były w dziale socjalnym do spraw przedszkoli, min. przez Panią Krystynę Juras i Panią Bogumiłę Czarnecką- Mrozik. To właśnie te Panie dzielnie wstawiały się w naszych sprawach u ówczesnego dyrektora Stoczni Pana Janusza Janasika. Ponadto, zjawiając się wraz z dyrektorem w przedszkolu w szczególnie uroczystych chwilach, sprawiały radość pracownikom drobnymi upominkami, a były to wcale nie byle jakie drobiazgi: rajstopy, czekolada, goździk.

W 1991r. Stocznia przekazała Przedszkole pod skrzydła Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego. Do końca sierpnia tego roku, wyprowadziły się z budynku grupy żłobkowe, a od 1 września 1991r. cały budynek funkcjonował już jako Przedszkole Miejskie Nr 74. Społeczność przedszkola została na nowo zorganizowana: utworzono 5 oddziałów przedszkolnych i 6 szkolnych zerówek, które w związku z wyżem demograficznym, nie zmieściły się w okolicznych szkołach podstawowych – Nr 51, Nr 48, nr47. W roku 1993 przedszkola miejskie przemianowano na Publiczne, nasza placówka nazywana była odtąd Przedszkolem Publicznym Nr 74

W ciągu 30 lat pracy naszej placówki, liczny personel przygotowywał kolejne roczniki dzieci do wejścia w szkolne życie. Umiejętnie, z pasją i miłością Panie dbały o wszechstronny rozwój dzieci, zaszczepiały w nich ciekawość świata i rozbudzały głód wiedzy. Pełne pomysłów prześcigały się w organizowaniu atrakcji dla dzieci w postaci festynów, zabaw sportowych, bali karnawałowych, teatrzyków, wycieczek, spacerów, konkursów itp. Atrakcyjniejsze dni przeplatały się z codziennym staraniem, aby dzieciom było ciepło, bezpiecznie i smacznie. I tak mijały kolejne lata, Szczecin rozrastał się coraz bardziej, powstawały nowe osiedla, piękniały ulice, nasze Przedszkole zbudowane kiedyś na uboczu, zdaje się teraz być położone prawie w centrum miasta, nasi wychowankowie odchodzili do szkół, Panie na emeryturę, kadra pedagogiczna wyraźnie odmłodniała, a dzieci?, dzieci pomimo wahań w demografii, nigdy w placówce nie zabrakło.

mgr Joanna Dunajska

 

1 września 2011 roku dyrektorem placówki została życzliwa, serdeczna i kreatywna Pani Mariola Augustowska.

mgr Izabela Wiśniewska

Skip to content